Domácí kuchařka od Magdaleny Dobromily Rettigové z r.1890
550 stran, 18. vydání
Kuchařské recepty M. D. Rettigové .
Domácí kuchařka od Rettigové definovala moderní českou kuchyni. Přestože byla sepsána před 150 lety, tak je stále více než aktuální a lze zde nalézt spoustu inspirace a velice zajímavých receptů našich předků.
Magdalena Dobromila Rettigová, dívčím jménem Artmannová, se narodila dne 31. ledna 1785 ve Všeradicích u Hořovic. Její otec byl purkrabí a v rodině se mluvilo pouze německy. Magdalena měla hodně sourozenců, ti ale vždy brzy zemřeli. Měla zakázáno si hrát s jinými dětmi a tak většinu času trávila sama. Od útlého věku byla vedena k práci. Její otec zemřel v jejím dětském věku stejně jako její sourozenec. S matkou se přestěhovaly do Plzně, kam Magdalena chodila do školy. Už ve svých 12 letech se seznámila s českým spisovatelem a buditelem Janem A. S. Rettigem, svým budoucím manželem (vstoupila do manželství ve 23 letech). Rettig byl zapáleným stoupencem národního obrození, který mj. požadoval, aby se v rodině mluvilo česky. Ke svým jménům si přidali slovanská jména. Magdalena si vybrala jméno Dobromila, manžel Sudiprav.
V Magdalenině díle se odráží její život a především její potřeba "poučovat" a vzdělávat - Mařenčin košíček, Sbírka rozličných myšlenek. Psala ráda dopisy, které veršovala, a k tomu vedla i své přátele. Říkala, že takovéto dopisy jsou "básnířské". Její prozaická díla a divadelní hry patřily k velmi oblíbeným - Chudobičky Kafíčko, Bílá růže. Vycházely v různých časopisech a almanaších (Dobroslav, Čechoslav, Poutník slovanský, Milozor a Milina).
Magdalena Rettigová je ovšem dodnes nejvíce známá díky své české a beletristicky psané Domácí kuchařce, která poprvé vyšla již v roce 1826 a poté byla vydávána téměř sto let. Kuchařka byla velmi oblíbená zřejmě proto, že se jí podařilo oslovit ty správné měšťanské čtenářky z tzv. malých domácností, tedy ze středního stavu, který byl tehdy velmi aktivní a zajímal se o obrozenecké hnutí. Její "Kuchařka" tak sehrála velmi významnou roli nejen po stránce obrozenecké, významně přispěla k rozvoji českého jazyka. Magdalena se snažila všemi možnými způsoby šířit vzdělanost mezi ženami. Když se v roce 1834 přestěhovala s manželem do Litomyšle, začala pořádat různé kroužky tzv. kávové společnosti. Zde se probíralo vedení domácnosti, vaření a jiné praktické věci, zajímající každou ženu. Magdalena měla celkem 11 dětí. Zemřela rok po svém manželovi v roce 1845 v Litomyšli.
Autor: Rettigová Magdalena D.
Rok vydání: 1890
Dostupnost: Prodáno
Kód zboží: 26385
Stav:
Původní cena: 1500,- Kč
Cena: 1200,-
Poznámka
Poškozen vnější přebal knihy viz.foto, vnitřek ve výborném stavu.
Další knihy od autora: Rettigová Magdalena D.
Rettigová Magdalena D.
Praktická kuchařka - Rettigová (Retiková)





Rettigová Magdalena D.
Domácí kuchařka - 1112 receptů - Magdalena Dobromila Rettigová




