Ne:Zavřeno

(v době volna možnost domluvy telefonicky)

Na plný plyn : kapitoly ze života motocyklového závodníka ( František Šťastný )

Zvětšit
Na plný plyn : kapitoly ze života motocyklového závodníka   ( František Šťastný ) Na plný plyn : kapitoly ze života motocyklového závodníka   ( František Šťastný )

191 stran

V knížce vypráví známý motocyklový závodník, patřící k světové elitě, pestré zážitky ze své cesty za sportovní slávou, poznamenanou slavnými vítězstvími i trpkými prohrami. Není to však jen vyprávění o osudech jednoho závodníka vynikajících jezdeckých kvalit a člověka vysokých morálních hodnot, ale i pokus o přiblížení specifické atmosféry silničních závodů s celou plejádou slavných jezdců a s nejzajímavějšími soutěžními tratěmi světa.

Poprvé startoval v roce 1947, ještě ani nevlastnil řidičský průkaz, pár let nato byl, co mladá naděje, přijat za továrního jezdce československé Jawy. Od poloviny padesátých let patřil do nejužší světové špičky v závodech silničních motocyklů (jezdil 250 ccm, 350 ccm i 500 ccm). Nikdy se sice nestal Mistrem světa, ale v roce 1961 skončil v konečném účtování druhý (v kategorii 350 ccm), pětkrát na něj zbyla bramborová medaile. Vyhrál řadu Velkých cen, tu Brněnskou celkem osmkrát, porážel největší hvězdy motocyklového nebe. To vše na značce Jawa. Lanařily ho velké stáje, velmi o něj stáli u Hondy, ale Frantík zůstal věrný.

Nikdy neztrácel humor a disponoval neuvěřitelnou vůlí. Po mnoha úrazech a zlomeninách neměl dle prognóz lékařů ani chodit… nejenže chodil, on i závodil, třeba s nohou v sádře.
 Po ukončení závodnické kariéry pracoval v Motoristické redakci Československé televize. I tady byl hvězdou… vtipálek, oblíbený společník, lidový vypravěč. V osmdesátých letech se ještě vrátil do motocyklového sedla v závodech veteránů.
Nejúspěšnější československý motocyklový závodník všech dob, pozoruhodný muž, František Šťastný, zemřel 8.dubna 2000.

Autor: Novotný Pavel